Brukarstwo, układanie kostki brukowej – Legionowo, Radzymin, Serock,  Nowy Dwór Mazowiecki

 

Układanie kostki brukowej

Korzystając z naszych usług układania kostki brukowej, decydujesz się na gwarancję najwyższej jakości. MAKAR od lat zajmuje się profesjonalnym brukarstwem, co znacząco wpływa na ilość pozytywnych rekomendacji. Brukarstwo to nasza specjalna domena.

Brukarstwo - Układanie kostki brukowej - Legionowo, Radzymin, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki

Jak wygląda układanie kostki brukowej?

Wykonanie porządnej kostki brukowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Bierzemy pod uwagę kilka etapów, które skupiają się na potrzebach Klienta i naszych możliwościach.

1. Przygotowanie – czyli przede wszystkim zaplanowanie, jaka będzie nawierzchnia, na której znajdzie się kostka brukowa. Rodzaj zastosowanej kostki zależy w dużej mierze od tego, jakim obciążeniom będzie ona poddawana. Inną grubość i kształt stosuje się do alejek spacerowych lub ogrodowych, a jeszcze inną do podjazdów samochodowych. Wymagana jest także znajomość wielkości powierzchni, ponieważ to od niej zależy, w jaki sposób ją utwardzimy. Sama grubość kostki brukowej wpływa na przenoszone obciążenia, więc analogicznie najgrubsze modele stosuje się do często używanych podjazdów.

2. Projekt nawierzchni – najważniejsza część przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Projekt nawierzchni ukazuje po wyliczeniu jakiej ilości kostki brukowej potrzeba na wykonanie pracy. Dobrze jest uwzględnić nadwyżkę, która może się przydać podczas wykonywania docinków lub zostawić w zapasie w razie wymiany uszkodzonej kostki. Dodatkowo projekt nawierzchni uwzględnia wzór oraz sposób ułożenia bruku.

3. Prace ziemne i podbudowa – układanie kostki brukowej wymaga przygotowania odpowiedniego wgłębienia, o wymiarach dopasowanych do natężenia ruchu na powierzchni. Dno wykupu powinno być zagęszczone oraz wyprofilowane, aby woda była swobodnie odprowadzana. Solidnie wykonana podbudowa pozwoli uniknąć uszkodzenia kostki, zatrzymania wody, czy też zadba o nienaganny wygląd posesji.

4. Obrzeża – do klasycznych ścieżek najczęściej stosuje się krawężniki chodnikowe lub zwykłe palisady. W przypadku podjazdów zalecamy krawężniki drogowe, które charakteryzują się większą wytrzymałością i innymi parametrami technicznymi. Wykonując obrzeża mamy na uwadze estetykę, ponieważ to od nich zależy wykończenie chodnika lub podjazdu z kostki brukowej.

5. Układanie nawierzchni – etap układania kostki brukowej powinien być realizowany zgodnie z planem. Zarówno przy układaniu wzoru, jak i rzędów kostki zostają ułożone dosyć ściśle, zachowując niewielkie fugi, wybierając naprzemiennie kostki z różnych palet, co pozwoli uniknąć różnic kolorystycznych. Do części skrajnych stosujemy docinki, które zostają przycięte przy pomocy specjalnych urządzeń, takich jak szlifierka lub specjalna gilotyna. Po ułożeniu całej powierzchni zostaje ona poddana dociśnięciu lub wibracji z gumowymi nakładkami, aby całość została odpowiednio utwardzona, bez ryzyka uszkodzenia kostki. Wibrowanie nawierzchni nosi także nazwę zagęszczania. Ostatnim etapem jest posypanie kostki cienką warstwą piasku lub impregnacja. W przypadku zastosowania piasku przed zagęszczaniem zostaje od dodatkowo uzupełniony, jeśli wibrowanie zmniejszyło jego ilość w spoinach.

 

Brukarstwo RadzyminPoszczególne etapy mogą się różnić między sobą ze względu na różne rodzaje użytej kostki. W naszej firmie MAKAR każde działanie wykonujemy w porozumieniu z Klientem, dzięki czemu spełniamy nawet najbardziej wymagające realizacje. Pozwala nam na to wieloletnie doświadczenie oraz produkty z najwyższej półki. 

Po czym poznać, że kostka jest odpowiednio ułożona?

Fundamentalne znaczenie ma to, czy ułożona kostka jest jednolita oraz nie posiada żadnych wybrzuszeń. Wpływa na to prawidłowe wykonanie podbudowy, która może zniweczyć cały projekt poprzez drobny błąd. Równie istotne są spoiny między kostkami. Ich szerokość nie powinna być zbyt duża, ponieważ wtedy chodnik lub podjazd nie nadaje się do użytku.

Najprostszym sposobem oprócz wizualnego na sprawdzenie kostki jest przejście się po niej. Jeśli niewyczuwalne są żadne różnice w wysokości, wtedy kostka została położona dokładnie. Warto zaznaczyć, że nawierzchnię z kostki brukowej można użytkować od razu po jej ułożeniu.