Brukarstwo, układanie kostki brukowej – Radzymin

Decydując się na usługę brukarstwa liczysz na poprawne wyłożenie kostki, która przez długie lata będzie spełniać praktyczne funkcje i pozostanie przy tym trwała i nienaruszona. Korzystając z usług firmy MAKAR możesz liczyć na profesjonalne brukarstwo – nasze usługi wykonujemy bazując na doświadczeniu i wykorzystując najwyższej jakości materiały. Zachęcamy do współpracy!

Brukarstwo RadzyminJak wygląda proces układania kostki brukowej

Wykonanie kostki, która będzie wytrzymała i utrzyma swoją dobrą kondycję przez naprawdę długi czas, wymaga odpowiedniego planowania pracy. Właściwie cały proces można podzielić na kilka najważniejszych etapów:

1. Przygotowanie. Należy uwzględnić wielkość nawierzchni na jakiej ma być wykonana usługa brukarstwa, jej rodzaj oraz co bardzo ważne – przeznaczenie. Inny rodzaj kostki brukowej zastosujemy w przypadku podjazdów czy parkingów samochodowych, a inny jeśli chodzi o ścieżki spacerowe. Im większy nacisk na kostkę, tym musi być ona grubsza, większa. To zapewni jej odporność na czynniki zewnętrzne.

2. Projekt nawierzchni. To najważniejszy etap przed rozpoczęciem każdej naszej pracy. Dzięki wykonaniu odpowiedniego projektu wiemy, ile kostki potrzeba nam na wyłożenie danej powierzchni. Warto uwzględnić także pewną nadwyżkę co pozwoli nam na przeprowadzenie docinek na wykończenie krawędzi oraz wymianę uszkodzonych kostek.

3. Prace ziemne i podbudowa. Układanie kostki brukowej wymaga przygotowania odpowiedniego wgłębienia w ziemi, o wymiarach dopasowanych do tego jak intensywny ruch będzie panował na danej powierzchni. Dno wgłębienia powinno być odpowiednio zagęszczone, utwardzone i wyprofilowane, tak aby ustabilizować kostkę i ograniczyć zastój wody pod nią. Dobrze wykonana podbudowa to gwarancja wytrzymałości, ochrony i nienagannego wyglądu wyłożonej kostką powierzchni.

4. Obrzeża. W przypadku klasycznych ścieżek zastosować można krawężniki lub palisady. W przypadku powierzchni narażonych na duży nacisk oraz intensywne użytkowanie najlepiej zdecydować się na krawężnik drogowy. Krawężnik jest na tyle wytrzymały, że skutecznie zabezpieczy kostkę przed uszkodzeniem. Wykonując obrzeża mamy na uwadze nie tylko praktyczne jego zastosowanie, ale także walory estetyczne użytego rodzaju wykończenia.

Układanie kostki brukowej Radzymin5. Układanie nawierzchni. Na tym etapie układamy kostkę zgodnie ze zrealizowanym wcześniej planem. Zarówno przy układaniu wzorów jak i rzędów kostki, zachowujemy niewielkie przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami. Do części skrajnych przygotowujemy wymierzone docinki wykonane za pomocą specjalnych urządzeń jak szlifierka czy gilotyna do cięcia bruku. Po odpowiednim ułożeniu kostki, cała powierzchnia zostaje poddana dociskowi lub wibracjom po to, aby całość była utwardzona i stabilna. Ostatni etap to pokrycie kostki piaskiem, który wypełnia fugi między kostkami i stabilizuje całość.

Nie ma dwóch takich samych klientów, dlatego przebieg naszych prac może się nieznacznie różnić. Nie zmienia to faktu, że do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie i działamy w porozumieniu z klientem, co gwarantuje Ci pełną satysfakcje z ukończonej pracy.

Układanie kostki RadzyminPo czym poznać prawidłowo ułożoną kostkę?

Fundamentalne znaczenie ma to, czy kostka jest jest jednolita i czy nie posiada wybrzuszeń, nierówności – to pomaga ocenić jakość przygotowania podbudowy oraz samego ułożenia kostki brukowej. Równie istotne są pozostawione między kostkami przestrzenie – jeśli są zbyt duże kostka nie nadaje się do użytku.
Najprostszym sposobem na ocenę wykonania pracy jest po prostu spacer po wyłożonej kostka powierzchni. Jeśli nie wyczuwamy wybrzuszeń, a kostki się nie poruszają to oznacza, że wszystko zostało wykonane prawidłowo. Nawierzchni można używać od razu po skończonej pracy.