Układanie kostki brukowej – Nowy Dwór Mazowiecki

Decydując się na brukarstwo, oferowane przez wiele firm, powinieneś postawić na doświadczenie i profesjonalizm. W firmie MAKAR już od lat zajmujemy się profesjonalnym brukarstwem, dzięki cieszymy się pozytywnymi rekomendacjami klientów firmowych i prywatnych. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

 

Brukarstwo Nowy Dwór MazowieckiNa czym polega układanie kostki brukowej?

Wykonanie profesjonalnej usługi brukarstwa wymaga odpowiedniego przygotowania. Bierzemy pod uwagę wiele czynników, które wpływają na przebieg pracy, a wykonanie dzielimy na kilka etapów:

1. Przygotowanie. Proces przygotowania polega przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu kostki do nawierzchni. Rodzaj zastosowanej kostki zależy od funkcji powierzchni, którą pokryje. Innej kostki użyjemy w przypadku ścieżek w parku czy alejki spacerowej a innej w przypadku parkingów samochodowych czy podjazdów. Im większa im grubsza kostka tym mocniejszy nacisk wytrzyma.

2. Projekt nawierzchni. Najważniejsza część, na której opiera się układanie kostki brukowej. Wykonanie projektu nawierzchni wyraźnie pokazuje ile kostki potrzeba do pokrycia całej powierzchni. Dobrze jest uwzględnić także nadwyżkę, która przyda się do wykonania docinek na krawędzie oraz w razie uszkodzenia jednej z kostek. W projekcie ustalamy również wzór i sposób ułożenia kostki.

3. Prace ziemne i podbudowa. Do odpowiedniego ułożenia i ustabilizowania kostki potrzebne jest odpowiednie wgłębienie, o wymiarach dopasowanych do natężenia ruchu oraz powierzchni. Taki wykop powinien być odpowiednio utwardzony, wyprofilowany tak, aby stanowić dobre, solidne podłoże pod bruk i aby przeciwdziałać zastojowi wody.

4. Obrzeża. Stosuje się różne rodzaje obrzeży, które wykończą całość. W przypadku klasycznych ścieżek wykorzystywane są różnego rodzaju krawężniki, palisady i skutecznie spełniają one swoją rolę. W przypadku powierzchni użytkowanych intensywnie lepiej sprawdzą się krawężniki drogowe. Ich grubość i stabilność to gwarancja odpowiedniego ułożenia kostki brukowej i wytrzymałości.

Układanie kostki brukowej Nowy Dwór Mazowiecki5. Układanie nawierzchni. Etap układania realizujemy z przygotowanym wcześniej planem. Zarówno przy układaniu wzoru i rzędów układamy kostki blisko siebie, zostawiając jedynie małe przestrzenie pomiędzy nimi. Zostaną one wypełnione piaskiem po to, aby poszczególne kostki nie poruszały się i nie wybrzuszyły z biegiem czasu. Do wykończenia krawędzi przycinamy kostki, dopasowując je według potrzeb. Na końcu całość zostaje poddana dociskowi lub wibracjom mającym na celu ich wyrównanie i ustabilizowanie w podłożu.

Oczywiście nie każda nasza realizacja wygląda dokładnie w ten sposób. Zawsze staramy się dopasować do potrzeb klienta, do każdego zlecenia podchodząc indywidualnie. Takie podejście zapewnia nam najlepsze efekty.

 

Układanie kostki Nowy Dwór MazowieckiPo czym poznać odpowiednio ułożoną kostkę?

Jeśli chcesz sprawdzić czy dana powierzchnia jest prawidłowo wybrukowana i nadaje się do użytku wystarczy się po niej przespacerować. Jeśli nie odczuwasz różnic wysokości, a kostki nie przesuwają się – praca została wykonana prawidłowo. Z takiej nawierzchni można korzystać od razu po jej przygotowaniu.