Brukarstwo, układanie kostki brukowej – Legionowo

Decydując się na korzystanie z naszych usług, wybierasz firmę dającą Ci gwarancje najwyższej jakości usług! W firmie MAKAR od lat oferujemy profesjonalne układanie kostki brukowej, dzięki czemu cieszymy się zaufaniem wielu klientów.

 

Brukarstwo LegionowoNa czym polega układanie kostki brukowej?

Cały proces , jakim jest profesjonalne układanie kostki brukowej wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Należy wziąć pod uwagę kilka etapów:

1. Przygotowanie. Podstawa działania to ustalenie na jakiej nawierzchni kostka zostanie ułożona. Rodzaj zastosowanej kostki zależy również od tego, jakiemu naciskowi będzie ona poddawana – inną grubość i kształt zastosujemy na parkingach samochodowych, a inną np. w alejkach spacerowych. Im grubsza kostka, tym większa jest jej wytrzymałość.

2. Projekt nawierzchni. To najważniejsza część przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Odpowiednio przygotowany projekt informuje nas ile kostki potrzeba na wykonanie danej pracy. Często warto uwzględnić nadwyżkę, która może przydać się do docinków lub do wymiany uszkodzonych kostek. Projekt nawierzchni to także wzór oraz sposób ułożenia bruku.

3. Prace ziemne i podbudowa. Na początku prac terenowych należy przygotować odpowiednie wgłębienie, o wymiarach dopasowanych do natężenia ruchu. Samo dno wykopu należy zagęścić i wyprofilować tak, aby nie zalegała tam woda. Dobrze wykonana podbudowa to gwarancja ochrony kostki brukowej przed uszkodzeniem, negatywnym wpływem wody. Wpływa to również na estetykę efektu końcowego.

4. Obrzeża. Do klasycznych wykończeń obrzeży powierzchni wyłożonych kostką brukową zalicza się krawężniki chodnikowe oraz palisady. W przypadku podjazdów czy parkingów zdecydowanie zalecamy krawężniki cechujące się dużą wytrzymałością. Obrzeża nie spełniają jedynie funkcji praktycznej – w ich doborze kierujemy się również estetyką. Chcemy, aby zastosowany rodzaj obrzeża współgrał z kostką i otoczeniem.

Układanie kostki brukowej Legionowo5. Układanie nawierzchni. Zgodnie z przygotowanym wcześniej planem zaczynamy układać kostkę brukową. Zarówno w przypadku rzędów, jak i wzorów, układamy kostkę ściśle, zostawiając niewielkie fugi pomiędzy poszczególnymi elementami. Do części skrajnych robimy docinki z pozostałych, niewyłożonych kostek, docięte za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak szlifierka czy gilotyna. Po ułożeniu, kostka zostaje poddana dociskowi lub wibracjom, które solidnie utwardzają kostkę nie uszkadzając jej przy tym. Na samym końcu posypujemy kostkę piaskiem, który dostając się do pozostawionych wcześniej szczelin, usztywnia całą konstrukcję, nie pozwalając kostkom na przesuwanie się.

Poszczególne etapy mogą się między sobą różnić ze względu na różne rodzaje użytej kostki, różne nawierzchnie itd. Jednak każdą realizację łączy wspólny mianownik – zlecając nam brukarstwo do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i gwarantujemy najwyższej jakości usługi, które spełnią Twoje oczekiwania

 

Układanie kostki LegionowoPo czym poznać dobrze ułożoną kostkę?

Prawidłowe ułożenie kostki można poznać po kilku istotnych elementach. Fundamentalne znaczenie ma to, czy kostka jest jednolita i nie posiada wybrzuszeń. Uwagę zwrócić należy także na spoiny między kostkami – ich szerokość nie powinna być zbyt duża, ani zbyt mała, w przeciwnym wypadku kostka nie nadawałaby się do użytku. Ocenić należy także odpowiednie utwardzenie i osadzenie kostki w nawierzchni.
Wszystkie te elementy łatwo jest ocenić podczas używania kostki – jeśli wyczuwamy różnice wysokości, poruszanie się poszczególnych kostek, wówczas nie można powiedzieć, że usługa została wykonana prawidłowo.