Układanie kostki brukowej – Serock

Wybierając firmę świadczącą usługi takie jak brukarstwo, czyli układanie kostki brukowej, powinieneś wybrać firmę, która do wykonywanych zleceń podchodzi indywidualnie, korzysta z najwyższej jakości materiałów i wyróżnia się doświadczeniem. Zachęcamy do skorzystania z usług brukarskich naszej firmy. Od wielu lat MAKAR zajmuje się profesjonalnym brukarstwem, a potwierdzeniem naszej skuteczności i wysokich kwalifikacji może być wiele rekomendacji i pozytywnych opinii naszych klientów.

 

Brukarstwo SerockJak wygląda układanie kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Naszą pracę można podzielić na kilka etapów, których realizacja pozwoli na oddanie do użytku prawidłowo wyłożonej kostką brukową powierzchni.

1. Przygotowanie. Przygotowanie do pracy to przede wszystkim zaplanowanie nawierzchni, na której znajdzie się kostka. To, jaką kostkę zastosujemy zależy w głównej mierze od wykorzystania danego miejsca. Innego rodzaju kostki użyjemy przygotowując ścieżkę w parku a inny jeśli chcemy postawić parking samochodowy lub podjazd. Im grubsza kostka tym bardziej wytrzymała więc do intensywniej eksploatowanej powierzchni użyjemy grubszej, większej kostki.

2. Projekt nawierzchni. Jest to najważniejsza część przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Przygotowanie odpowiedniego projektu nawierzchni dostarczy nam informacji o tym, ile kostki potrzeba aby ja pokryć. Warto od razu uwzględnić nadwyżkę materiałów. Kostki z nadwyżki mogą zostać przycięte do wykończenia krawędzi lub do wymiany w sytuacji, gdyby jedna z kostek się uszkodziła. Projekt uwzględnia także sposób ułożenia i wzór bruku.

3. Prace ziemne i podbudowa. Układanie kostki brukowej wymaga stworzenia wgłębienia o konkretnych wymiarach dopasowanych do natężenia ruchu na powierzchni. Dno wykopu powinno być zagęszczone, utwardzone i ułożone tak, aby zapewnić kostkom stabilne podłoże i ochronę przed zastojem wody. Solidnie wykonana podbudowa chroni naszą kostkę przed czynnikami zewnętrznymi przez długie lata.

4. Obrzeża. Do klasycznych ścieżek stosuje się zarówno krawężniki w wielu postaciach oraz palisady. W przypadku podjazdów i innych powierzchni narażonych na dość duży nacisk i intensywne używanie zalecamy jednak zastosowanie krawężnika drogowego, który zapewnia stabilne podparcie wybrukowanej powierzchni oraz zapobiega przesuwaniu się kostek. Oprócz zastosowania praktycznego obrzeży sugerujemy się także jej wyglądem – odpowiednio dopasujemy je do całości.

Układanie kostki brukowej Serock5. Układanie nawierzchni. Etap ten powinien być realizowany zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Przy układaniu kostki zostawiamy pomiędzy nimi niewielki przestrzenie – fugi, które zostaną później uzupełnione piaskiem. Do części skrajnych tworzymy dopasowane docinki, które uzupełniają całość. Po skończonym układaniu, całość poddana zostaje dociśnięciu lub wibracjom, co stabilizuje kostki w podłożu i wyrównuje je względem siebie. Na końcu pokrywamy brukowaną powierzchnię piaskiem.

Co prawda realizacja tych etapów może przebiegać różnie, ale każdy projekt realizujemy w porozumieniu z klientem, co daje Ci gwarancję pełnej satysfakcji z efektu końcowego.

 

Układanie kostki SerockKiedy można powiedzieć, że kostka została prawidłowo ułożona?

Fundamentalne znaczenie ma to, czy kostka jest jednolita oaz czy nie posiada żadnych wybrzuszeń oraz nierówności. Najlepiej sprawdzić całość po prostu przechodząc się po wyłożonej kostką powierzchni. Jeśli kostki osadzone są stabilnie i równo to nie ma powodów do zmartwień. Powierzchnię można użytkować od razu po zakończeniu prac.